Chci solár

PRŮVODCE VÝBĚREM FOTOVOLTAICKÉ ELEKTRÁRNY PRO RODINNÝ DŮM ČI REKREAČNÍ OBJEKT



Chápeme, že ne každý, kdo přemýšlí o vlastní fotovoltaické elektrárně, má čas se tomuto tématu a výběru správného dodavatele věnovat opravdu do hloubky. Zároveň nám často píšete o rady a doporučení. Proto jsme se rozhodli sepsat tento článek. Není to odborný, přetechnizovaný text, naopak jsme se ho snažili úmyslně koncipovat tak, aby mohl pomoci jak úplným laikům, tak i již zorientovaným zájemcům. Článek je jednoduše pro kohokoliv, kdo zrovna uvažuje o pořízení solární elektrárny pro svůj rodinný dům nebo třeba rekreační objekt. Pokud tedy někoho takového znáte, můžete mu ho přeposlat a pokud jste to vy samotní, věříme, že pro vás mohou být jeho řádky opravdu užitečné. 

Vše je sepsáno na základě našich vlastních zkušeností a jedná se pouze o náš subjektivní pohled na věc – neradíme, jen popisujeme, jak jsme vybírali FVE my a jací dodavatelé nakonec naším filtrem prošli. Neberte ale, prosíme, nic jako bernou minci, použijte tyto informace jen jako jeden z možných zdrojů a rozhodujte se vždy hlavně v klidu, beze spěchu a podle vlastního uvážení. Zároveň také rovnou předesíláme, že článek nepopisuje, jak vybrat tu nejlevnější fotovoltaickou elektrárnu, spíše se zaměřuje na kvalitativní stránku procesu našeho výběru. Chtěli jsme elektrárnu, která má vysokou pravděpodobnost funkčnosti i za 20+ let a podle toho jsme vybírali jak klíčové komponenty, tak samotného dodavatele.

Našli jsme nakonec dva dodavatele (rozhlížíme se ale po trhu nadále), kteří splňují všechna naše níže popsaná očekávání a parametry. Jeden se zaměřuje na standardní, k distribuční soustavě připojené, rodinné domy / rekreační objekty. Druhý se zabývá výlučně off-grid (ostrovními) elektrárnami v místech, kam nevedou žádné inženýrské sítě, což byl případ našeho domu. Oba dodavatelé dlouhodobě a prokazatelně vykazují velmi vysokou kvalitu instalací, kterou si nezávisle navíc dál pravidelně ověřujeme namátkovými návštěvami jejich zákazníků minimálně 1× za čtvrt roku.

Tento článek jsme koncipovali tak, abyste ho samostatně mohli využít při hledání vhodného dodavatele solární elektrárny – tedy úmyslně bez reklamy na žádné konkrétní instalační firmy. Pokud byste ale vyloženě stáli o přímé propojení na jednoho ze dvou námi nalezených dodavatelů FVE, ke kterým jsme doputovali dost důkladným výběrovým řízením, je to možné. Pro zjednodušení komunikace jsme k tomuto účelu vytvořili velice krátký online dotazník na zjistění základních informací o vás a vaší spotřebě elektrické energie. Je to takový základní filtr a přehledná ochrana před zahlcením e-mailových schránek a telefonů. Pokud byste o propojení stáli, vyplňte tento dotazník – zabere to maximálně 5 minut ↓

Nyní už tedy následuje samotný článek – náš průvodce výběrem fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům či rekreační objekt, který jsme pro vás přehledně rozdělili do těchto tří navazujících sekcí: 

1. Přínosy domovních solárních elektráren
2. Jak jsme na solární elektrárnu šli my
3. Jak jsme vybrali dodavatele naší FVE


1. Přínosy domovních solárních elektráren

Nejpokročilejší variantou dnešních instalací jsou fotovoltaické elektrárny s akumulací. Tato varianta nemusí být vždy ta nejoptimálnější, mnohdy je rozumné začít třeba jen s malým množstvím solárních panelů bez akumulace a následně dle potřeby rozšiřovat. Instalace FVE s akumulací ale byla naší cestou od začátku a proto ve zbytku článku budeme mluvit právě o ní.

Obecně se dá říci, že by v ideálním případě každá taková elektrárna měla univerzálně a prokazatelně vést k:

1. Značnému snížení spotřeby elektrické energie domácnosti ze sítě

2. Výrazným finančním úsporám na fakturách od dodavatelů elektřiny

3. Částečné, ve výjimečných případech i úplné energetické soběstačnosti domácnosti

4. Možnosti aktivně se podílet na energetickém trhu a obchodovat (sdílet) vlastní solární energii v době, kdy to dává smysl (= spotové obchodování, mít možnost být tzv. „na spotu“).

5. Snížení spotřebované elektrické energie z fosilních zdrojů 

Mnohaleté a spolehlivé plnění těchto bodů provozem fotovoltaické elektrárny s akumulací bývá chybně pokládáno za samozřejmost. Naším prvním krokem k tomuto cíli byl vědomý výběr základních komponent, protože na nich trvanlivost elektrárny extrémně závisí. Až poté jsme vybírali konkrétního dodavatele – realizační firmu. V následující sekci shrnujeme klíčové technologie domovních FVE (i pro úplně netechnické typy) a to jaké a proč jsme nakonec vybrali my.


2. Jak jsme na solární elektrárnu šli my

Než jsme vůbec začali stavět náš dům, museli jsme si jako úplní laici nejprve dost důkladně nastudovat to hlavní, co ho dnes pohání – solární panely, akumulaci, střídače a další komponenty fotovoltaických elektráren. Naštěstí specifický záměr Českého soběstačného domu k nám záhy přitáhl neobyčejně kvalitní skupinu energetiků a elektrikářů, a tak jsme na to rozhodování nebyli sami. Ještě že tak. Ne každý má to štěstí. Díky této přípravě jsme si udělali i poměrně detailní přehled o nabídkách/postupech mnoha dodavatelů FVE v Česku a o jednotlivých instalovaných technologiích. Byly to desítky schůzek a prozkoumaných instalací. S výsledkem jsme zatím maximálně spokojeni.

Solární panely

Rozhodování pro nás bylo nakonec prostší, než by se mohlo zdát. Technologie výroby solárních panelů je celosvětově již velmi vyspělá – rozdíly v kvalitě a životnosti jsou dnes na trhu už spíše malé. Pokud se soláry pořizují u odborné firmy s historií, tradicí a dobrými referencemi, je velmi vysoká pravděpodobnost, že se ve výběru člověk nesplete a může dodavateli věřit. V panelech není žádná elektronika a tak nikam neposílají žádná data – zda jsou tedy čínské, korejské, japonské nebo evropské výroby, není moc podstatné. K zemi původu je možné přihlédnout spíše z ideologických důvodů, pokud chcete (ne)podpořit průmyslovou výrobu konkrétní geografické oblasti. Pokud je při výběru důležitým faktorem vzhled a elegance, nebo je instalace prováděna na prostorově hodně členitou střechu, pak dává smysl uvažovat nad pořízením solárních tašek. Ty jsou ale stále výrazně dražší na m2 než standardizované solární panely a mnoho instalačních firem je také proto nenabízí.

Na jižní části střechy Českého soběstačného domu jsme nakonec použili 48 ks celočerných monokrystalických panelů s technologií PERC o celkovém maximálním špičkovém výkonu 15 kWp a s papírovou účinností 19,78 %. Kdybychom vybírali panely dnes, velice pravděpodobně zvolíme panely s nejmodernější technologií ABC. Panely jsme na střechu instalovali svépomocí, ale pro běžný dům je asi opravdu praktičtější nechat se zárukou celou solární elektrárnu postavit jednoho vybraného dodavatele.



Zda má solární panel v nabídce jednoho dodavatele FVE papírovou účinnost 20 % a u jiného 22 % ještě nemusí nic znamenat, i když dává smysl inklinovat spíše k vyššímu číslu. Řádově větší vliv na výslednou účinnost celého energetického systému má ale to, jaké vámi vybraný dodavatel používá střídače, baterie a další komponenty a jakým způsobem (a jak kvalitně) celou elektrárnu zapojí. Na to se podíváme v následující sekci.

Střídače a regulátory (to je důležité)

Střídače neboli měniče se starají o přeměnu stejnosměrného napětí ze solárních panelů (12–60 V) na střídavé (230 V / 50 Hz), na které jsou konstruovány všechny běžné domácí spotřebiče. Regulátory zase neustále stabilizují napětí panelů na jejich ideální hodnotě, čímž se maximalizuje zisk solární energie. Nebojte, víc do technických detailů nepůjdeme.

Kritérii našeho výběru regulátorů a střídačů byly:

1. Technická vyspělost produktů

2. Robustnost konstrukce

3. Kvalita použitých materiálů (trvanlivost)

4. Výroba v Evropě

5. Dostatek referencí a historie

Tímto filtrem logicky vypadly všechny regulátory a střídače z Číny (např.: GoodWe, DEYE, Solax, Growatt). Ne, že by to byly špatné produkty, to vůbec ne. Určitě není náhoda, že právě tyto značky naprosto dominují trhu s fotovoltaickými elektrárnami a valná většina dodavatelů FVE je nabízí. Jsou levné, jsou tiché, mají výbornou účinnost a snadnou montáž. Bohužel ale tato zařízení také posílají veškerá citlivá data z jednotlivých domácností přímo do čínských cloudů (datových úložišť), odkud se dají také vzdáleně spravovat či dokonce řízeně vypnout. To je vlastnost, kterou jsme do našeho domu v tak klíčovém zařízení nechtěli. Jednoduše si nejsme jisti, zda je správné mít po Evropě rozmístěny stovky tisíc zařízení s přímým napojením do Číny, která řídí energetiku domácností či dokonce infrastrukturálních staveb. Nijak to neodsuzujeme, ani nekritizujeme, jen jsme to intuitivně sami doma mít nechtěli. Pravdou je, že se čínské střídače dají od internetu dodatečnou elektronikou odclonit, tím ale zase uživatel ztrácí neustálý, praktický dohled a kontrolu nad celou instalací a jejím aktuálním stavem.

Z těchto důvodů jsme tedy zvažovali jen evropské výrobce střídačů a regulátorů. Nakonec to díky perfektnímu technickému zázemí v Česku, skladové dostupnosti a rozumné ceně vyhrály nizozemské produkty Victron Energy. Jejich ucelený systém ikonicky modrých regulátorů a střídačů ukládá prokazatelně veškerá data v bezpečí na evropských serverech. Všechny komponenty Victron Energy jsou také samostatně vyměnitelné a nahraditelné za jiné. Dají se i velice dobře servisovat, pokud je potřeba. Jejich robustní konstrukce je vidět prostým pohledem na desku plošných spojů a použité součástky. Vychází totiž z jejich původního určení – už více než 20 let se instalují do námořních lodí, tedy extrémního prostředí chladu, tepla, vlhkosti a slaného vzduchu. Hlavními mínusy střídačů a regulátorů Victron Energy jsou podle našeho názoru: složitější montáž a nutnost odborného zprovoznění, vyšší cena, potřeba více místa pro instalaci, „funění“ při vysokém výkonu a nižší celková účinnost.



Pro našich 48 ks panelů o výkonu 15 kWp jsme se rozhodli použít 3 samostatné regulátory MPPT Victron a kombinaci 3 měničů Victron. V našem případě jsou „Victrony“ umístěny uvnitř velké rozvaděčové skříně (viz foto výše), běžně se ale bez problémů instalují v rodinných domech i třeba na zeď. 



Střídače, regulátory a další zařízení Victron Energy jsou navzájem propojeny s hlavní jednotkou Victron Energy Cerbo, která sbírá informace o stavu jednotlivých komponent. Celý ekosystém Victron Energy má velmi propracované vzdálené sledování a správu. Můžeme v reálném čase vidět, kolik energie vyrábí naše solární panely, jaká je spotřeba domu, kolik energie proudí do nebo z baterií, jak moc je baterie vybitá nebo nabitá a mnoho dalšího. Taktéž lze systém případně na dálku vypnout, zapnout či upravit jeho funkci a nastavení. Zařízení Victron jsou také skvěle připravená pro obchodování na spotovém trhu, pokud by ho chtěl uživatel využít.

Akumulace elektrické energie

Pro výběr způsobu akumulace (ukládání k pozdějšímu užití) solární energie z našich panelů jsme si zvolili tyto základní parametry:

1. Vše musí být co nejvíce bezúdržbové, kdykoliv nahraditelné a servisovatelné

2. Nesmí při technickém zanedbání hořet a explodovat (vypadla úložiště s bateriovými články na bázi chemií NMC a LiPol).

3. Co nejnižší toxicita použitých řešení (vypadla úložiště s bateriovými články na bázi kadmia, olova, GEL, VRLA a obecně kyseliny sírové).

4. Splňují vše předešlé a navíc mají vhodnou kombinaci bezpečnosti, životnosti a ceny (zůstala voda jako nejlevnější a nejjednodnodušší akumulační médium a bateriové úložiště na bázi lithium-železo-fosfátové chemie, tzv. LFP nebo LiFePO4).

Právě lithium-železo-fosfátové bateriové články jsou dnes celosvětově nejpoužívanější technologií ve stacionárních úložištích a průmyslové elektromobilitě. Mají sice špatný poměr hmotnosti a kapacity, ale to nám v domě nevadí. Jsou relativně levné na výrobu, při správné péči mají dlouhou životnost, mají nízkou toxicitu (velmi malé množství lithia, průměrně jen kolem 4 %) a dokáží se velmi rychle nabíjet a vybíjet. V případě zkratu či přebití u nich navíc nehrozí žádné riziko požáru či exploze.

Na trhu je mnoho standardních uzavřených bateriových boxů z Asie, povětšinou z Číny (např. Pylontech, Solax, BYD a mnoho dalších). Bohužel, sehnat skutečně funkční a kvalitní evropské bateriové úložiště je prakticky nemožné. Lithium-železo-fosfátové (LFP) bateriové články uvnitř těchto uzavřených boxů jsou k sobě laserově svařované a tvoří tak pevný celek bez možnosti budoucí opravy po jednotlivých článcích. S jejich servisováním či výměnou součástek se a priori moc nepočítá a velmi složitě se recyklují. V případě poruchy se většinou vyměňují jednotlivé celky (šuplíky/krabice viz. obrázek výše) daného zařízení, ne jednotlive komponenty. To je technický detail, o kterém se moc nemluví, ale je dobré ho vědět. Na druhou stranu, tato bateriová úložiště sama o sobě nikam neposílají data a tak se nejedná o datové riziko tak, jako u střídačů. Vybrat tedy baterii od některého z nejrozšířenějších čínských výrobců je pro běžnou domovní instalaci dle našeho názoru asi úplně v pořádku – vlastně ani moc není z čeho jiného vybírat. Udržitelnost jejich technického provedení je ale, marná sláva, dost diskutabilní.

My jsme si nakonec sestavili bateriové úložiště vlastní. Je složeno ze 16 jednotlivých kusů LFP článků ThunderSky Winston. Každý článek má kapacitu 400 Ah a napětí 3,3 V. Celkem jsme tak díky sériovému uspořádání získali baterii s napětím 55 V a kapacitou přibližně 20 kWh (viz. obrázek výše). Úložiště je koncipováno tak, aby bylo v budoucnu libovolně rozebíratelné a servisovatelné. Na rozdíl od zmíněných uzavřených bateriových boxů lze v případě potřeby jednotlivý vadný bateriový článek nebo jakoukoliv z dalších komponent nahradit. Veškeré součástky, kromě samotných bateriových článků (bohužel v Evropě se zatím reálně nevyrábí), jsou navíc evropského původu a výroby. Toto řešení má spoustu výhod a jednu zásadní nevýhodu. Tou je, že jeho provoz a servisování umí ve skutečnosti ve vysoké kvalitě pouze jednotky odborníků v Česku. Jsme tedy naprosto závislí na jejich existenci a ochotě. Pro speciální užití v Českém soběstačném domě nebo pro technické DIY elektro-hračičky či pro průmysl je to skvělé řešení, ale do běžné domovní instalace FVE bychom asi opravdu volili spíše mainstreamový produkt uzavřeného boxu, i s vědomím, že je koncepčně nedokonalý. 

Elektrická energie nám tedy v Českém soběstačném domě proudí z panelů do solárních regulátorů, střídačů a pak přednostně do domovních rozvodů na přímou spotřebu domu. Přebytky ukládáme do bateriového úložiště. Když nabití naší baterie překročí 95 %, spínají se navíc automaticky a postupně tři topné tyče uvnitř akumulační nádrže. Ta je v technické místnosti v domě vlastně naší další baterií. Je v ní totiž 1 000 l vody, kterou elektrickou energií ze solárních panelů nahříváme. Tato velká rychlovarná konvice nám celoročně zásobuje teplou vodou topné okruhy a zároveň průtokově ohřívá vodu pro odběrná místa v kuchyni a koupelně.


3. Jak jsme vybírali dodavatele naší FVE

Dnes je v ČR možné vybrat si instalaci od více než 1 000 různých dodavatelů fotovoltaických elektráren. Jak se v tom má člověk vyznat? My jsme na to šli opačně, tedy cestou postupného zjišťování, jakého dodavatele nechceme – vylučovací metodou. 

Toto je naše "solární desatero", podle kterého jsme dodavatele FVE filtrovali:

1. Vyloučili jsme z výše uvedených důvodů ty, kteří NEnabízeli evropské střídače a regulátory. V našem případě konkrétně vybrané střídače a regulátory Victron Energy. Ale pozor! To, že má dodavatel FVE ve své nabídce zařízení Victron Energy vůbec ještě nemusí být zárukou dobré instalace. Toto tedy nebyl a nemohl být náš jediný parametr výběru.

2. Ukázalo se, že dodavatelé, kteří na svých webech primárně komunikovali „nízkou cenu“, nesplňovali nakonec ve svých instalacích kvalitativní požadavky, které jsme pro náš dům měli (samozřejmě nelze házet všechny do jednoho pytle, čest výjimkám, jen popisujeme naši zkušenost). Nicméně dá se asi s jistotou říci, že opravdu dobrá a trvanlivá elektrárna s velkou pravděpodobností nebude ta komparativně nejlevnější.

3.  Opravdu kvalitní FVE by měla být ideálně co nejvíce na míru konkrétní nemovitosti a životním návykům jeho obyvatel. To vyžaduje čas, dotazování, kalkulace a přemýšlení elektroprojektanta, ne obchodního zástupce. Péče se pozná. 

4. Ti nejlepší částo nemají čas. To, že druhý den od zavolání stojí u dveří obchodní zástupce se zaručeně „nejlepší“ nabídkou poptávané firmy, nemusí být nutně ten nejlepší signál (opět, jedná se o vědomou paušalizaci, určitě se najdou výjimky. Z naší zkušenosti ti nejlepší povětšinou prostě nemají čas být někde hned druhý den, ale stojí za to si na ně počkat).

5.  Z podobného ranku je i rychlost instalace. Kdo nás tlačil do rychlé instalace, do rychlého podpisu smlouvy, dával nám pocit, že chce akorát rychle zrealizovat obchod a ne doručit tu nejlepší hodnotu. Přece jen, domácí solární elektrárna není malá investice a je pragmatické peníze utratit moudře, v klidu a bez chvatu. Ono to neuteče. Navíc koncipovat FVE na míru jednoduše chvilku trvá, nejde to mít obratem – tedy pokud člověk chce opravdu dlouhodobé (20+ let) řešení.

6. Dobrým znamením bylo, když firma měla některou z formálních certifikací pro instalátory FVE (např. od Solární Asociace ČR či od České fotovoltaické asociace). Určitě to ale není stěžejním výběrovým parametrem a rozhodně neplatí, že dodavatel, který má certifikaci je automaticky také vždy kvalitní. 

7. Dodavatel, kterého jsme pustili do dalšího kola výběru, musel umět jasně a transparentně (přehlednou a pochopitelnou kalkulací) obhájit navrhované množství solárních panelů (výkon) a navrhovanou kapacitu a druh akumulace. V nabídkách firem jsme často nalezli háčky, které celkovou informaci o výhodnosti pořízení solární elektřiny zkreslují. Tím nejčastějším je NEuvažování tzv. soudobosti výroby a spotřeby. Zjednodušeně řečeno, že potenciální roční výroba solární elektrárny se nerovná úspoře, ač to tak někteří dodavatelé rádi prezentují. Pro lepší pochopení je užitečné projít si s dodavatelem průběh jednoho vzorového dne s navrhovanou FVE ve všech 4 ročních obdobích (ideálně na bázi slunečný den vs. zataženo). Tím se jasně ukáže měnící se míra energetické soběstačnosti mezi jarem, létem, podzimem a zimou. Tyto rozdíly by měl být dodavatel schopný dokázat právě výpočtem (či ještě lépe reálnou ukázkou na existující referenci) na denní bázi, nikoliv jen celoročním nebo měsíčním souhrnem – ten může na laika působit manipulativně „výhodně“.

8. Záruka 30 let na výkon fotovoltaických panelů a 15–20 let na baterii. Zní to skvěle, ale nám to vlastně zní možná až moc skvěle. Společností, které se reálně dožijí svých 30. narozenin, je naprostá minorita a navíc většina těchto deklarovaných záruk není od samotných dodavatelů FVE, ale od výrobců jednotlivých zařízení (panely, střídače, baterie), kteří nejčastěji sídlí v Číně. Míra uznávání reklamací čínských produktů se v poslední době díky distributorům v Evropě zlepšila, ale nějak si neumíme představit, že bude u konkrétního výrobce někdo za 25 let reklamovat 1 vadný solární panel a daný výrobce mu pošle zpět nový. Třeba ano a vidíme to jen moc skepticky. Každopádně doba záruky, nad rámec, standardních 2 let, tedy prakticky nebyla naším rozhodovacím parametrem. Naopak bylo sympatické, když určitou nerealističnost takových záruk sám dodavatel chápal a byl ochoten si ji připustit. My jsme tedy raději předpokládali, že náš dodavatel již nebude za 5 let existovat a elektrárna s baterií bude potřebovat nějakou opravu či servis od třetí strany. Proto jsme vyžadovali k vlastní archivaci všechny výkresy, schémata zapojení, servisní manuál, záložní soubory s konfigurací, použité verze firmwaru atd. pro klíčové komponenty naší FVE. Věříme, že toto by měla být skutečně běžná praxe u všech solidních dodavatelů solárních elektráren. 

9. Kvalitní servis a osobní specialista, který je ideálně kdykoliv k dispozici minimálně v začátcích sžívání se s novou domovní FVE pro nás naopak byl velmi důležitý faktor. Mít komu zavolat, nečekat na klientské lince a mít opravdovou jistotu pravidelné péče a kontroly je prostě nutnost, alespoň po dobu existence vybraného dodavatele. V případě, že by původní dodavatelská firma zmizela, zkrachovala nebo se včlenila do jiné, je v ten moment najednou vlastní archiv/záloha technické dokumentace k FVE zlatem pro přechod k jiné servisní společnosti a jistota dalšího fungování celé elektrárny. Mít i kontakt přímo na majitele dodavatelské firmy byla pro nás další míra jistoty, není to nutné a asi ani běžné, ale nám je to příjemné, i když toho nevyužíváme a nezneužíváme.

10. Studium referencí a recenzí jednotlivých dodavatelů. Fiktivní příběhy klientů na webových stránkách jsme četli hodně s rezervou. Mnohem důležitější pro nás bylo potkat se alespoň s jedním majitelem FVE od daného dodavatele a zároveň reálné ohlasy, které jsou dohledatelné online na některém z recenzních webů. Např.: Refsite, Google, Facebook a/nebo Firmy.cz.

Koho jsme nakonec vybrali

Jak už jsme zmínili na začátku, našli jsme dva dodavatele (rozhlížíme se ale dále), kteří splňují všechna naše očekávání a výše popsané parametry. Jeden se zaměřuje na standardní, k distribuční soustavě připojené rodinné domy / rekreační objekty. Druhý se zabývá výlučně off-grid (ostrovními) elektrárnami v místech, kam nevedou žádné inženýrské sítě, což byl případ našeho domu. Oba dodavatelé dlouhodobě a prokazatelně vykazují velmi vysokou kvalitu instalací, kterou si navíc nezávisle dál pravidelně ověřujeme namátkovými návštěvami jejich zákazníků minimálně 1× za čtvrt roku.

Tento článek jsme koncipovali tak, abyste ho samostatně mohli využít při hledání vhodného dodavatele solární elektrárny – tedy úmyslně bez reklamy na žádné konkrétní instalační firmy. Pokud byste ale po jeho přečtení vyloženě stáli o přímé propojení na jednoho ze dvou (a v budoucnu snad i na vícero) dodavatelů FVE, ke kterým jsme dost důkladným výběrovým řízením doputovali my, je to možné. Pro zjednodušení komunikace jsme k tomuto účelu vytvořili velice krátký online dotazník na zjištění základních informací o vás a vaší spotřebě elektrické energie. Je to takový základní filtr a přehledná ochrana před zahlcením e-mailových schránek a telefonů. Pokud byste tedy o propojení stáli, vyplňte tento dotazník – zabere to maximálně 5 minut ↓

Po vyplnění se budeme snažit vás napřímo propojit podle toho, jakou FVE potřebujete. Berte to ale, prosíme, opravdu jen jako sdílení naší aktuální znalosti. Nemůžeme za nikoho dávat ruku do ohně a předpokládat budoucí vývoj. Jen víme, že nyní to dělají oba dodavatelé opravdu dobře a poctivě. Nemůžeme a nechceme za ně ale ručit, nemáme na ně vliv, proto nás, prosíme, berte opravdu s rezervou – jen jako jeden z mnoha možných bodů samostudia a hlavně promyslete vše dle svého vlastního uvážení a pocitu. Googlujte, prověřujte, buďte, prosím, obezřetní, vybírejte opatrně. Opravdu vás vyzýváme, abyste každého dodavatele podrobili vlastním kritickým studiem a rozhodovali se na základě svého úsudku.

Varování na závěr

A abychom tento bod ještě trochu zesílili, rádi bychom s vámi sdíleli jednu naši předchozí zkušenost. Objevili jsme kdysi malou firmu, která skládala bateriová úložiště z jednotlivých LFP článků – poctivě, hezky. Velmi se nám jejich instalace líbily, zákazníci si je velmi chválili, používali evropské robustní střídače Victron – jednoduše dobrá práce. Několik lidí jsme poslali jejich směrem, bohužel ale firma začala skokově (nekontrolovaně) růst a kvalita jejích instalací postupně klesala. Nakonec jsme se pak vlastně cítili nepříjemně, že jsme ji někomu vůbec doporučili. To je realita, trh FVE je u nás stále tak trochu divoký západ a co platí dnes, zítra už může být jinak. Snažíme se tomu jít naproti alespoň těmi pravidelnými čtvrtletními „kontrolami“ a komunikací, ale ani to není samozřejmě úplná jistota.


Bonus – Co dalšího s vámi sdílíme

Nejen řešení solární elektrárny, ale i další dílčí technické detaily Českého soběstačného domu se dají využít pro rekonstrukce i novostavby v běžně „připojené“ zástavbě. Právě proto jsme od začátku plánovali veřejně a zdarma sdílet veškerou technickou dokumentaci našeho domu. Sdílet zkušenosti, nápady, kreativitu, nadšení a touhu po poznání nám přijde přirozené. Dává to smysl. Dokumentaci tedy skutečně najdete rozdělenu do jednotlivých tematických sekcí zde ↓



Naše letité snažení k nám cestou přiválo mnoho zajímavých lidí, kteří se také různými způsoby snaží o šetrnější život. Otevřeně jsme vyzpovídali několik z nich a zaznamenali tyto rozhovory do knihy Český soběstačný dům. Na 336 stránkách jsme také detailně popsali vznik našeho domu, volbu jednotlivých technologií a vytvořili obsáhlý, praktický komentář k suché technické dokumentaci. Nechybí ani naše vlastní úvahy, ponaučení, pokusy a omyly. Tuto knihu jsme psali prakticky celých 8 let vlastním životem. Více se o ní dozvíte zde ↓

Nakonec sdílíme i reálný Český soběstačný dům. Na pár dní ho může mít jen pro sebe úplně každý. Říkáme tomu „návštěva“ a zveme na ni i vás. Jediné co za to chceme, je symbolický příspěvek či drobnou fyzickou, pracovní pomoc kolem nebo uvnitř domu. Nostýchejte se nám ozvat, pokud máte chuť dům zažít. Stačí, když vyplníte tento formulář a my Vám následně vymyslíme vhodný termín ↓

Neustále se děje něco zajímavého!
Přihlašte se k odběru novinek a budete vždy v obraze.